Кошик

Зараз компанія не може швидко обробляти замовлення та повідомлення, оскільки за її графіком роботи сьогодні вихідний. Ваша заявка буде оброблена у найближчий робочий день.

ООО "Арком-Украина"
+38095 780 2997
+38093 780 2997
  • ООО "Арком-Украина"
  • Статті
  • Використання армириующей плетеними кварцової стрічки Quartz Splint Woven для профілактики перелому базису знімального протеза нижньої щелепи.

Використання армириующей плетеними кварцової стрічки Quartz Splint Woven для профілактики перелому базису знімального протеза нижньої щелепи.

Використання армириующей плетеними кварцової стрічки Quartz Splint Woven для профілактики перелому базису знімального протеза нижньої щелепи.

Переважна більшість осіб (88%), які мають дефекти зубних рядів потребують знімному протезуванні, які вимагають заміни в середньому через 3-4 роки.

 

 

 

Незважаючи на очевидний прогрес стоматології, часткові пластинкові протези раніше затребувані у населення, оскільки однією з основних їх перевагою є простота виготовлення.

Переважна більшість осіб (88%), які мають дефекти зубних рядів потребують знімному протезуванні, які вимагають заміни в середньому через 3-4 роки. При цьому значна кількість виготовлених протезів (47%) переробляються через поломки пластмасового базису [1].

Причинами поломок базисів є: недостатня міцність базисних пластмас для виготовлення часткових пластинкових протезів; підвищений тонус жувальної мускулатури, а також клініко-анатомічні особливості порожнини рота (наявність кісткових виступів, виражений торус, звуження щелеп, поодиноко розташовані зуби і ін). Причини поломок знімних зубних протезів досить добре вивчені, але встановити причинно-наслідковий зв'язок поломки конкретного базису знімного зубного протеза на різних етапах виготовлення або користування зубним протезом складно.

Наслідком поломки знімних зубних протезів в межах гарантійного терміну можуть бути позови пацієнтів про відшкодування шкоди за неякісне надання медичної послуги.

Для поліпшення характеристик міцності базисів знімних протезів застосовують різні методи їх зміцнення. Поширеними методами зміцнення протезів є виготовлення металевого базису або армування акрилового базису металевої стандартної сіткою. Ці методи мають ряд недоліків: вони помітні, можуть бути схильні до корозії, але найбільш суттєвим є відсутність хімічного зв'язку металу з пластмасою — утримання відбувається тільки завдяки механічної ретенції (рис.1, 2).

Фіксація повного знімного протеза на нижній щелепі завжди проблематична. Вузька щелепа рухлива, підковоподібна форма, атрофія альвеолярного відростка, наявність мови і великої кількості жувальних і мімічних м'язів — все це погіршує фіксацію і стабілізацію повного протеза. Тому наявність навіть одного зуба робить прогноз протезування в плані фіксації протеза більш оптимістичним, ніж при повній втраті, особливо в осіб, які раніше не користувалися знімними протезами. Але наявність точкової кламмерной фіксації приводить до напруги в базисі в області опорного зуба і відповідно перелому базису. В цьому випадку із-за клінічних особливостей прийнято говорити, що протези ламаються в типовому місці».

Тому зміцнення протезів нижньої щелепи при наявності одного збереженого зуба є досить актуальним. У подібних випадках, на наш погляд, більш оптимальним вбачається застосування кварцової сітки QUARTZ SPLINT MESH або плетеної стрічки QUARTZ SPLINT WOVEN (R. T. D. Франція), які розроблені спеціально для армування базисів акрилових протезів [2, 3].

Особливістю і суттєвою перевагою цих засобів армування перед металевими сіткою і базисом є те, що вони попередньо просочені спеціальним сполучною речовиною на основі метакрилатной смоли, яке здатне хімічно зв'язуватися з акриловими базисними пластмасами.

Модуль еластичності QUARTZ SPLINT близький до модуля еластичності базисного акрилового матеріалу. Промислова просочення перешкоджає утворенню бульбашок і порожнеч усередині базису, запобігає відшаруванню і микротечи. Все це забезпечує позитивний довгостроковий результат [4,5].

На прикладі клінічного випадку розібрані особливості та етапи виготовлення часткового акрилового знімного протеза на нижню щелепу при наявності одного збереженого зуба, і способи розв'язання проблеми його частих поломок шляхом використання армуючої кварцової стрічки QUARTZ SPLINT WOVEN. Проведена оцінка результатів проведеного ортопедичного лікування.

КЛІНІЧНИЙ ВИПАДОК 1

На кафедру ортопедичної стоматології звернулася для протезування пацієнтка Р. 74 років.

Основні скарги: труднощі звикання до часткового пластиночному знімного протезу з пластмасовим базисом на нижню щелепу, виготовленому близько року тому. Раніше знімними протезами не користувалася. На момент звернення зазначає дискомфорт і болючість під протезом. Зазначає, що вже на першому році користування протезом зверталася до лікаря двічі з приводу перелому базису.

Об'єктивно: на нижній щелепі дефект зубного ряду 1 клас (за Кеннеді). Сохранный зуб 3.3 покритий суцільнолитий металевою коронкою, стійкий.

Незадовільна фіксація протеза і поломки базису пояснюються наявністю одного збереженого зуба, який ділить протез на дві нерівні частини і складні анатомічні умови (нерівномірна значна атрофія беззубих альвеолярних відростків, які є зоною травмування слизової оболонки краєм протеза). Враховуючи досвід попереднього ортопедичного лікування, щоб уникнути поломок, було вирішено армувати базис нижнього знімного протеза.

Для армування протезів випускаються різні структури QUARTZ SPLINT: MESH (сітка) розміром 80мм×55мм і WOVEN (плетені стрічка) різних розмірів (довжиною і шириною 80мм 2.5 мм, 4 мм і 5 мм). Ми зупинили свій вибір на кварцової стрічці, оскільки вона дозволяє індивідуально підібрати необхідний розмір відповідно параметрами нижньої щелепи.

Технічно армування виконується наступним чином: після гипсовки моделі в кювету, і виплавлення воску, приступають до підготовки армуючої стрічки. Для цього від стандартної еластичною заготівлі відрізають стрічку потрібної довжини. Ширина стрічки визначається за розміром висоти схилу альвеолярного відростка нижньої щелепи з язичної сторони. Але в разі необхідності ширину стрічки можна індивідуалізувати (збільшити) за рахунок її розволокнення — надання більш пухкої структури (рис. 3, 4).

Важливо відмітити ще одну позитивну властивість цього матеріалу — близький до нульового ефект запам'ятовування форми різної кривизни, який проявляється в тому, що матеріал залишається в новому вигляді до застосування полімеризації не намагаючись повернутися у вихідну ситуацію, що істотно впливає на точність і якість армування [6]. Потім на гіпсовій моделі надають заготівці необхідну форму (рис.5).

Після цього поміщають модель в фотополимеризатор (рис. 6), де відбувається затвердіння стрічки до твердого стану (рис. 7). Для того, щоб стрічка виявилася в товщі базису, на моделі встановлюють обмежувачі її занурення і притискають до них заготовку (рис. 8).

З метою профілактики зміщення або продавлювання стрічки при пакуванні пластмаси, можна провести попередню полімеризацію обмежувачів у водяному термо-вакуумному полимеризаторе.

Пакування базисної пластмаси в кювету виробляють з особливою обережністю. При необхідності пластмасове тісто можна помістити не тільки в другу половину кювети, але і під або на сітку, працюючи пальцями обережно, намагаючись не змістити її (рис. 9).

Після остаточної полімеризації пластмаси, протез виймають з кювети, шліфують і полірують. Спеціальна стрічка ідеально інтегрується в акриловій пластмасі, забезпечуючи чудове армування та високий естетичний ефект, стаючи практично невидимою (рис.10, 11, 12).

У процесі адаптації пацієнтка була навчена раціонального введення протеза і дані рекомендації по правильному догляду за порожниною рота і протезом. Після незначних необхідних корекцій пацієнтка швидко звикла до протезів (рис. 13).

Проведене ортопедичне лікування завдяки використанню сучасних технологій дозволило значною мірою вирішити поставлені завдання. Пацієнтка залишилася задоволена проведеним лікуванням, констатує відсутність больових відчуттів, відновлення жування, мови і значне поліпшення настрою. Зазначає також, що через 6 місяців користування протезом цілісність її не порушена.

КЛІНІЧНИЙ ВИПАДОК 2

Лагодження перелому базису повного знімного протеза нижньої щелепи з одночасним армуванням кварцової стрічкою QUARTZ SPLINT WOVEN.

Важливим умови для прийняття рішення про можливості лагодження знімного протеза є чітка лінія перелому, тобто наявність усіх уламків, які добре поєднуються один з одним (рис.14).

На практиці найбільш широко застосовується лабораторний метод лагодження знімних зубних протезів з використанням пластмас, холодного затвердіння. Відламки зіставляються у найбільш можливому правильному положенні, склеюються клеєм типу «Момент» і по протезу відливається гіпсова модель, так званий «подлиток» (рис.15).

Після кристалізації гіпсу зубний протез знімають з моделі. По лінії перелому роблять наскрізний пропил 1-2 мм. Потім робиться довгий пропив в базисі з зовнішньої язичної сторони для позиціонування армуючої стрічки відповідного розміру (рис.16.). Гіпсова модель з протезом і стрічкою поміщається на 2-3 хвилини в фотополимеризатор (рис.17).

Після затвердіння стрічка обережно видаляється з моделі (рис.18).

Відламки ретельно очищають стисненим повітрям від забруднень, обробляють мономером, встановлюють на модель, оброблену в області перелому ізоляційним лаком «Изокол». Пропив заповнюють пластмасою, занурюють у неї армуючу стрічку і методом ручного формування відновлюють форму базису знімного зубного протеза так, щоб стрічка виявилася в товщі базису. Полімеризація пластмаси проводиться у водяному термо-вакуумному полимеризаторе (рис.19).

Після остаточної полімеризації пластмаси, протез знімають з моделі, шліфують і полірують. Спеціальна сітка ідеально інтегрується в акриловій пластмасі, забезпечуючи чудове армування і високо естетичний ефект, стаючи практично невидимою (рис.20, 21, 22).

Таким чином, уважне вивчення складних анатомічних умов, застосування методів усунення та профілактики травмування слизової оболонки і поломок протеза нижньої щелепи (армування часткового знімного протеза кварцової стрічкою QUARTZ SPLINT WOVEN) дозволяє досягти позитивних результатів, і можуть бути рекомендовані практичним лікарям для подальшого застосування.


ЛІТЕРАТУРА:

  1. Жолудєв С. Е. Аналіз помилок та ускладнень, допущених при виготовленні знімних конструкцій зубних рядів, за даними консультативного професорського прийому //Уральський медичний журнал. 2014. № 5 (119). С. 54-61.
  2. Карасьова Ст. Ст. Досвід використання армуючої кварцової сітки для ортопедичної реабілітації пацієнтки з микростомией. /Проблеми стоматології 2014, № 4, С. 45-49.
  3. Карасьова Ст. Ст. Профілактика частих переломів пластинкових протезів шляхом використання кварцової сітки. /Проблеми стоматології 2014, № 5, С. 41-44
  4. Kakar Ajay. Maintenance of periodontally compromised teeth with direct splinting — current materials and options / Зosmetic dentistry 2009, № 4,
  5. Goracci C, Ferrari M. Current perspectives on post systems: a literature review. Aust Dent J 2011; 56 (suppl 1): 77-83.
  6. Juloskia J., Beloicab M., Goraccic C. Shear Bond Strength to Enamel and Flexural Strength of Different Fiber-reinforced Composites /The Journal of Adhesive Dentistry Vol 14, No X, 2012, Р.1–8.